فروشگاه فايل و محصولات ديجيتالي  ZTN

فروشگاه فايل و محصولات ديجيتالي ZTN

تبریک!دوست گرامی هم اکنون می توانید خریدی سریع،ارزان و مطمئن با پشتیبانی 24 ساعته و دائمی در ZTN انجام دهید.

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 715
  • بازدید دیروز : 3239
  • بازدید کل : 3587379

دانلود کتاب سیه چادر ها نوشته ی منوچهر کیانی نسخه ی کامل


دانلود کتاب سیه چادر ها نوشته ی منوچهر کیانی نسخه ی کامل

دانلود کتاب سیه چادر ها نوشته ی منوچهر کیانی نسخه ی کامل

این کتاب بدون حذفیات بوده و به نکات جالبی در زندگی عشایر می پردازد که در سال 1371 برای اولین بار به چاپ رسید ،کتابی جامع و بسیار خواندنی

اگر علاقه مند به شناخت مزدم ایل قشقایی هستین و یا تحقیق و مقاله ای در این رابطه میخواخید تهیه کنید خواندن این کتاب برایتان توصیه می شود .

بازخوانی بخشی از کتاب:

سیه چادرها” عنوان کتابی از منوچهر کیانی است که در صفحه نخستش تقدیم شده است، به زنان سیه چرده و آفتاب سوخته و مردان دست و پای پینه بسته و کودکان گرد و خاک گرفته ایل که در عرصه حیات پر مشقت خود تاریخ سازانی جاودانه برای ایران عزیز بوده اند.

این کتاب را خوانده بودم و وقتی دانشجوی خوبم نگار عزیز آنرا به من هدیه داد دوباره خواندنش و روان گفتن زبان کیانی ستودنی به نظر آمد.

سیه چادرها با نگاهی مردم شناسانه و نکته بین به معرفی دانش، دانسته ها و فرهنگ و هنر قشقایی می پردازد. نویسنده دانش آموخته مردم شناسی است و از تبار قشقایی ها و این دو مهم در کنار هم بستری برای بیانی هنرمندانه و ریز بین شده است. کتاب با معرفی جغرافیا و محیط طبیعی ایل قشقایی آغاز می شود و به دام و دامپروری، شرایط اقتصادی ایل، هنرهای ایل، اعتقادات و باورها، انواع غذاها، پوشاک و تحلیل کوچ و شرایط سیاسی حاکم بر ایل قشقایی را مدنظر دارد. فصل های کتاب بخوبی پیرامون مسائل بیان شده تدوین شده است. آنچه توجه مرا جلب نمود معرفی گروه های عامه و مردم عادی ایل در این کتاب است که بجز گروه ایلخانان و کلانتران و کدخدا و بزرگان که تعدادی محدود بوده اند و هدایت و رهبری ایل را عهده دار بوده اند، تعداد افراد ایل بیشتر از طبقات عام بوده اند.
کیانی، بطور کلی طبقه ایلخانان و کلانتران و کدخدایان و ریش سفیدان را به ترتیب در رأس ایل و بقیه افراد و گروههای ایل را شامل:
دامداران: یا افراد عادی ایل که زندگی پرزحمت و ساده دارند اکثرا دارای مرتع بوده و به ندرت محتاج دیگرانند.
کارگران ایلی: افرادی که فاقد دام و مرتع بوده اند که به چوپانی، مهتری می پرداخته اند و در صورت دارا بودن مهارت جنگی، تفنگ برداران کلانتران و خوانین بوده اند.
مهترها(محافظان اسب): معمولا خوانین و کلانتران برای نگهداری اسب های خود مهتر استخدام می کرده اند. مهترها افرادی اند که به نگهداری اسب و قاطر پرداخته و پرورش و نگهداری اسب حرفه آنها بوده است.
ساربانان: گروهی از افراد که مردمانی فعال و چابک بوده اندو به تعبیر کیانی اینها با قشقایی ها کاملا متفاوتند. که زندگی شان با نوشیدن شیر شتر و آوازخوانی و بیان آوارگی شان همراه ست که در ایل پراکنده اند.
پیشه وران:که شامل سلمانی ها، نوازندگان و غربت ها هستند.
سلمانی ها که مسئولیتشان اصلاح داماد برای جشن عروسی و یا همانند پزشکان اطفال را ختنه می کردندو گاه با وسایل ابتدایی دندانهای فاسد را می کشیدند.
نوازندگان که دو دسته افراد حرفه ای ها و غیر حرفه ای تقسیم می شوند. حرفه ای ها شامل عاشیق ها و چنگی ها بوده اند. عاشیق ها که بازمانده عاشیق های آذربایحان در ایل قشقانی اند و آهنگ هایی چون غریب و صنم ، کوراغلو و … را می نوازند.
چنگیها نوازندگان ساز و دهل و نی و نقاره که موسیقی رزمی و حماسی و رقص را می نوازند.
غیر حرفه ای ها در واقع از نظر توانمندی نواختن ساز در این دسته قرار می گیرند که به ساربانها، چوپان ها و افراد عادی القا می شود و مشخصا بحث حرفه مطرح نمی باشد.
دیگر گروه پیشه وران غربت ها هستند که با دم آهنگری، سندان و چکش برای اسب ها میخ و نعل، داس، ، پره و گاه سفید گری ظروف مسی را انجام میداده اند و از اعقاب مهاجرانی هستند که در تاریخ کهن ایران از هند به ایران آمده اند و در تمام نقاط پراکنده اند.
همراهی و هماهنگی بین اقشار مختلف ایلیاتی بدون توجه به حِرَف و تبعیت از مدیریت ایلی که در رأس امور قرار داشته است، چون خانواده ای با چارچوب های ارزشی تعریف شده بن مایه های ارزشی و فرهنگی بومی را حفظ نموده آنگونه که امروز علیرغم اسکان و مهاجرت به شهر و مناطق روستایی داعیه داران فرهنگ قشقایی خود را زیر لوای ایل قشقایی معرفی می نمایند.
حال اینکه پدر یکی متولد فارس باشد و خودش در اصفهان زندگی دارد یا دیگری متولد بوشهر است و در بوشهر ساکن اما بر پایه اشتراکات فرهنگی خود را از مرجع قشقایی ها یعنی فارس و ایل قشقایی می داند.
چنین ساختار ایلی و مشاغل معرفی شده امروزه باب نیستند و دلیل آن بهم ریختگی ساختار ایل به دلیل پدیده اسکان و مهاجرت به مناطق روستایی و شهری است.


پرداختن به این بخش کتاب کیانی صرفا به دلیل توجه کمتر به گروه عامه ایلی بوده چرا که جز سخن از بزرگان ایل و کلانتران، قشر زحمت کش کمتر مورد توجه می باشد و بعضا ضعف شخصیتی تعدادی از افراد همین تبار است که پدران خود را فراموش نموده و عار دارند از درک سادگی، صداقت و پاکی پدرانشان.

این محصول مجازی بوده و هزینه ی پستی دریافت نمی شود و برای دریافتش منتظر نمی مانید ، لینک دانلود بلافاصله بعد از خرید نشان داده می شود و یک نسخه نیز به ایمیل شما ارسال خواهد شد .

*****************

بزرگترين سايت محصولات دانلودي با پايينترين قيمت

و بالاترين كيفيت و تضمين محصولات و پشتيباني 24 ساعت

------------

در صورت درخواست فایل و یا پشتیبانی از این طریق با ما در ارتباط باشید :

ایمیل:

info@fiket.ir

 

ketab4u313@gmail.com

تلگرام و واتس آپ:

09142113398

09057811774

پیشاپیش از خرید و اعتماد شما سپاسگذاریم.


مبلغ واقعی 12,000 تومان    50% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

استان آذربایجان غربی شهر ارومیه خیابان کاشانی کوچه ی شهید عباسی پلاک 28

اعتماد شما اعتبار ماست

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما